To jest sprawa, która powinna nas łączyć ponad wszelkimi podziałami. Od 15 lutego składamy roczne zeznania podatkowe. Część z nas otrzyma zwrot podatku (gratulujemy), część – dopłaci (współczujemy). Każdy z nas ma jednak wpływ, co z częścią pobranych pieniędzy zrobi państwo.
Prawie 38,5 proc. podatku trafia do samorządu. Którego? A to już zależy od nas! Wypełniając roczne zeznanie PIT wpisujemy miejsce zamieszkania i urząd skarbowy. Jeśli do zeznania wpiszemy marecki adres oraz wołomińską skarbówkę, część podatku trafi do Marek. Jest wyjątkowo proste w popularnej usłudze Twój ePit. Jeśli wpiszecie Państwo inny adres, Wasze podatki będą pracować gdzie indziej.
Na szczęście mamy coraz więcej osób, które rozliczając się wskazują marecki adres. Według danych z Ministerstwa Finansów, to grupa licząca już ponad 44 tys. osób. W ciągu roku zanotowaliśmy ogromny skok. Rok wcześniej resort finansów podawał, że jest ich 36,8 tys.
To oznacza, że:
Sformułowanie „znów” nie jest przypadkowe. W ostatnich latach, mimo regularnego wzrostu liczby mieszkańców, mieliśmy do czynienia ze stagnacją lub nawet spadkiem dochodów z PIT. Była to konsekwencja zmian w podatkach, wprowadzonych przez poprzedni rząd (dane na wykresie). W tym roku dochody z PIT, również dzięki mobilizacji podatników, wzrosły o prawie 45 proc. do ponad 90 mln zł! Dziękujemy! To Państwa zasługa!
Dzięki Waszej decyzji pieniądze pośrednio wracają do Was i Waszych dzieci w postaci inwestycji, wydatków oświatowych czy dofinansowania pierwszej strefy biletowej komunikacji miejskiej – mówi Beata Orczyk, skarbnik Marek.
Gdyby tak jeszcze wszyscy chcieli się u nas rozliczać… Mamy grupę co najmniej kilku tysięcy osób, które mieszkają w Markach, a rozliczają się w innych miejscowościach. A szkoda. Pamiętajmy, że fiskus od każdej osoby przekazuje samorządowi rocznie 2 tys. zł. A to oznacza, że co roku uciekają nam grube miliony złotych, tak bardzo potrzebne do realizacji inwestycji
1. Twoje pieniądze pracują lokalnie
2. Możesz bezpłatnie uzyskać Marecką Kartę Mieszkańca, która:
3. Jako rodzic otrzymasz dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli i szkół
W ubiegłym roku zorganizowaliśmy loterię, w której do wygrania były: samochód osobowy, dwa grille ogrodowe i telefony komórkowe. Wzięło w niej udział ponad 4,2 tys. osób, które rozliczyły PIT, wskazując Marki jako miejsce zamieszkania. Jeśli nie wygraliście, nie martwcie się. W tym roku znów chcemy przeprowadzić loterię, w której do wygrania ponownie będzie samochód osobowy Toyota. Ogłosimy ją po uzyskaniu niezbędnych zgód ze strony izby administracji skarbowej. Obserwujecie naszą strony internetowe, profile społecznościowe i aplikację mMieszkaniec!
• Przebudowa dróg gruntowych w asfaltowe
• Kompleksowa modernizacja istniejących ulic
• Budowa i modernizacja placów zabaw
• Likwidacja pieców-kopciuchów
• Rozbudowa i modernizacja oświetlenia ulicznego
• Rewitalizacja Parku Briggsów i Pałacu Briggsów
• Zakup pojazdów dla mareckich strażaków
Serwis Twój e-PIT już dziś (15 lutego) uruchomił podatnikom wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową rozliczenia podatkowe za 2023 rok. Chociaż usługa jest obecnie najpopularniejszą drogą złożenia deklaracji, dokumenty do urzędu skarbowego można również złożyć w formie papierowej.
Rozliczenia PIT będzie można składać przez kilka tygodni - należy jednak zrobić to najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku. Osoby, które będą chciały złożyć deklaracje podatkowe w formie papierowej, powinny pamiętać, że w przypadku ich wysyłki, dokumenty powinny zostać nadane w placówce pocztowej operatora publicznego (Poczty Polskiej) przed upływem ustawowego terminu na złożenie zeznania, a więc przed końcem kwietnia.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów, najpopularniejszą obecnie formą składania deklaracji podatkowych, jest przesłanie dokumentów za pomocą usługi Twój e-PIT. Osoby, które zdecydują się rozliczyć za jej pośrednictwem, mogą zaakceptować dane, bądź wprowadzić zmiany, a także odrzucić przygotowane zeznanie, rozliczając się w innej formie. Warto pamiętać, że we wstępnie wypełnionych deklaracjach nie zostaną ujęte niektóre ulgi i odliczenia - należy dodać je samodzielnie. Jak przypomina rządowy portal podatki.gov.pl, osoby rozliczające podatek przez internet powinny pamiętać o sprawdzeniu poprawności danych. Jak czytamy na stronach rządowego serwisu, "jeżeli w informacjach od płatników masz wykazane wyłącznie przychody zwolnione (ulga dla młodych, ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+, ulga dla pracujących seniorów) - wówczas 30 kwietnia 2024 r. twoje zeznanie nie zostanie automatycznie zaakceptowane". Co jednak kluczowe, dotyczy to deklaracji PIT-37.
Część podatników w 2024 roku może liczyć na zwrot ewentualnej nadpłaty podatków. Jak wyjaśnia resort finansów, dla zeznań złożonych w formie elektronicznej, standardowy termin zwrotu podatku wynosi 45 dni, licząc od dnia wysłania zeznania. Dłużej na zwrot nadpłaty poczekają osoby, które zdecydują się rozliczyć podatek na papierowych formularzach. Wówczas Urząd Skarbowy wypłaci pieniądze w terminie do 3 miesięcy od złożenia zeznania.
0 odpowiedzi