Skorzystaj z gminnego lub rządowego programu!
Od 11 listopada 2017 roku na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje "Uchwała antysmogowa". Jest ona regulacją prawną, która ma zapewnić czyste powietrze mieszkańcom Mazowsza. Ograniczenia i zakazy wymienione w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli właścicieli w szczególności:
Zanieczyszczenie powietrza, głównie drobnymi pyłami, wpływa na przedwczesne zgony, zwiększa możliwość zachorowania na wiele groźnych chorób, tj. nowotwory, a także może prowadzić do bezpłodności czy obumarcia płodu. Leczenie chorób wywołanych przez smog pociąga za sobą wysokie koszty leczenia, ale także nieobecności chorych w pracy. Głównymi źródłami zanieczyszczenia powietrza powodującymi powstawanie smogu są stare instalacje, w których spalane jest najgorsze jakościowo paliwo.
Spalanie złej jakości paliw powoduje wysoką emisję do powietrza substancji mających negatywny wpływ na zdrowie ludzi, a także na stan środowiska naturalnego. Dlatego zaistniała konieczność wprowadzenia uchwały antysmogowej. Wymiana przestarzałych kotłów i stosowanie paliw dobrej jakości wpłynie na znaczną poprawę czystości powietrza, a także zdrowia mieszkańców.
Od 2018 roku, dzięki mareckiemu dofinansowaniu, wymieniono już 93 stare piece - kopciuchy, na które udzielono ponad 695 tys. zł dotacji z miejskiego budżetu - zaznacza Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki.
Wnioski przyjmujemy od 1 kwietnia 2024 roku do 15 lipca 2024 roku.
O udzielenie dotacji celowej może ubiegać się wnioskodawca, który spełnia łącznie następujące warunki:
Do kosztów kwalifikowanych dotacji celowej zalicza się:
Wnioski o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Miasto Marki w 2024 roku można składać w terminie od 1 kwietnia 2024 roku do osiągnięcia wysokości środków finansowych przeznaczonych w budżecie na dotacje celowe, lecz nie dłużej niż do 15 lipca 2024 roku.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem:
Zgodnie z Uchwałą Nr XLIX/546/2022 Rady Miasta Marki z dnia 30 marca 2022 roku (Dz. U. Woj Maz. z 2022 roku poz. 4245) zmianie uległy wzory wniosków:
Dla kogo?
Dla osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami:
Na co?
Ile?
Trzy formy dofinansowania
Dofinansowanie polegające na wypłacie przyznanych środków po zrealizowaniu części lub całości inwestycji.
Dofinansowanie polegające na wypłacie części dotacji (w formie zaliczki) przed rozpoczęciem przedsięwzięcia lub na jego początku oraz pozostałej części dotacji po zakończeniu realizacji całego przedsięwzięcia.
Dofinansowanie na częściową spłatę kapitału kredytu, wypłacanego przez banki, które są partnerami programu „Czyste Powietrze”.
Wybierz najwygodniejszą dla siebie ścieżkę złożenia wniosku o dofinansowanie.
Szczegółowo opisane ścieżki wnioskowania znajdziesz w instrukcji w kroku 4.
Więcej informacji na stronie: czystepowietrze.gov.pl
Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze” znajduje się w Urzędzie Miasta Marki przy al. Marszałka J. Piłsudskiego 95, w pokoju nr 15.
Wnioski do Programu można składać w Urzędzie Miasta Marki:
Można się z nami także kontaktować za pomocą poczty elektronicznej – prosimy o przesłanie pytań na adres [email protected]
0 odpowiedzi