Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaUwaga! Fake
Gmina Miasto Marki - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Uwaga! Fake

25 dni temu

Otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkańców, że ktoś podając się za Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta Marki, rozsyła wezwania i pouczenia dotyczące hałasu.

Zaniepokojenie mieszkańców wzbudził m.in. format wiadomości, brak sygnatury pisma, brak pieczęci imiennej osoby podpisującej pismo.

Biorąc powyższe pod uwagę informujemy, że to FAKE, czyli nieprawdziwe wezwanie.

Żadne tego typu pismo nie było przesyłane z Urzędu Miasta Marki.


Dlatego do Komendanta Komisariatu Policji w Markach zostało przekazane zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów.

Zgodnie z art. 270 §1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz. U. z 2025 roku poz. 383 ze zm.), kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


Fake - to z języka angielskiego rzeczownik określający imitację, coś nieprawdziwego, udającego.

Fake newsy – wpisy, wiadomości, całe kanały informacyjne, w których przekazywane dane okazują się nieprawdziwe lub przeinaczone. Celowo wprowadzają w błąd, szokują i budzą kontrowersje. Granica między zwyczajną pomyłką pisarską czy przejęzyczeniem, a fake newsem staje się coraz bardziej niejasna.


Sprawdzaj informacje, które przeglądasz:

  1. Zanalizuj stronę – czy wygląda ona na wiarygodną, czy jest profesjonalnie przygotowana, czy autorzy są znani, czy znane są źródła finansowania strony. Warto sprawdzić na jakiej domenie istnieje strona – czy adres jest nietypowy, domena nie pochodzi z egzotycznych krajów.
  2. Zweryfikuj źródła, na które powołuje się autor artykułu.
  3. Sprawdź strukturę artykułu. Czy jest napisany w emocjonalnym tonie? Czy oddzielono fakty od opinii? Czy nagłówek jest spójny z resztą artykułu? Artykuły godne zaufania są utrzymane w spokojnym tonie.
  4. Porównaj artykuł z inną wiarygodną stroną internetową. Sprawdź w jakim świetle ta informacja została przedstawiona w innym źródle, czy uwzględnione zostały różne opinie. Warto przejrzeć informacje uzyskane z innych wyszukiwarek, a także ze stron internetowych, które zajmują się daną tematyką. Istotnym źródłem mogą być serwisy gazet, a także publikacje naukowe dostępne w otwartym dostępie, w bazach artykułów naukowych uniwersytetów.
  5. Zbadaj w jaki sposób zostali przedstawieni bohaterowie artykułu. Czy przedstawiono ich różne opinie? Czy tekst nie powiela stereotypów i uproszczeń?

źródło: gov.pl

Co o tym myślisz?

47 odpowiedzi

Galeria

  • fake.jpg