Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - wydarzenia
Gmina Miasto Marki - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii wydarzenia

Ostatni mecz w 2024 r.

6 dni temu

16 listopada piłkarze Marcovii zakończą rundę jesienną rozgrywek w V lidze. Ich przeciwnikiem w sobotnim spotkaniu będą zawodnicy Wkry Żuromin. To drużyna, która zajmuje 13 miejsce w tabeli. Nasi piłkarze są z kolei na 5 miejscu, a do miejsca dającego awans do IV ligi brakuje im zaledwie trzech punktów.

Czy skończy się ostatnia, remisowa passa Marcovii? Czy nasi piłkarze zainkasują 3 pkt? Mocno liczymy na taki scenariusz! Początek spotkania o godz. 13.00 przy Wspólnej 12. Zapraszamy! Wstęp wolny!

👍
0
👎
0
😲
0
Więcej
13184.jpg

Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego

7 dni temu5 dni temu

Wydarzenie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Marki

Zapraszamy na Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego

Kiedy? 16 listopada 2024 r.

Gdzie? Szkoła Podstawowa nr 2 w Markach, ul. Szkolna 9

Rozpoczęcie rozgrywek: godzina 9.00

Kto może wziąć udział?

Reprezentacje zakładów pracy, instytucji i szkół oraz rodzin z terenu miasta Marki. Drużyna musi składać się z 4-8 osób, które są związane z podmiotem, który drużyna reprezentuje i nie biorące udziału w rozgrywkach ligowych tenisa stołowego organizowanych przez PZTS.

Nagrody? Oczywiście będą ale o tym za chwilę.

Nie czekaj, zgłoś swoją drużynę już dziś i zmierz się z innymi, walcząc o atrakcyjne nagrody i Puchar Prezesa Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego!

👍
0
👎
0
😲
5
Więcej
3705.jpg

Mamy już 5 lat! – Urodzinowy Weekend MCER

7 dni temuza 2 dni

Zapraszamy na wyjątkowy, pełen atrakcji weekend w MCER! Sprawdźcie harmonogram i dołączcie do świętowania!

Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo sportowych, kulturalnych i rodzinnych wydarzeń. W programie m.in. turnieje, animacje wodne, koncerty, warsztaty oraz stoisko z księgą życzeń dla MCER. Dołączcie do świętowania – spędźcie z nami czas aktywnie i twórczo, w przyjaznej atmosferze!

Sobota, 23 listopada

  • Animacje wodne, Turniej Water Polo, Trybański Basket Day, Koncert Galowy Przeglądu Artystyczne Marki i wiele więcej!

Niedziela, 24 listopada

  • Charytatywny Turniej Piłki Nożnej, Seminarium bokserskie „Boks bez Granic”, Koncert Pawła Domagały oraz wystawa zdjęć dokumentująca 5 lat MCER.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajdziecie na naszej stronie. Czekamy na Was!

👍
14
👎
1
😲
3
Więcej
Plakat v3 A4.jpg

Jak chronić małoletnich

7 dni temuza 7 dni

Zapraszamy na marecką konferencję z udziałem znakomitych gości.

Już od pięciu lat cyklicznie na przełomie listopada i grudnia Ośrodek Pomocy Społecznej w Markach wraz z Fundacją A.R.T organizuje konferencje w ramach kampanii związanych z przeciwdziałaniem przemocy. Nie inaczej będzie w tym roku. „Powiedz o tym komuś. Zobaczyć dziecko – wyzwania dla systemu ochrony małoletnich” – tak brzmi nazwa konferencji, która odbędzie się 28 listopada 2024 r. w godz. 9.00-15.30 w MCER.

Co roku do udziału w konferencji zapraszamy specjalistów z Marek i z całego powiatu, a w ostatnim czasie całego Mazowsza. W tym roku wybitni prelegenci skoncentrują się na kampanii społecznej „Reaguj na przemoc wobec dzieci”. Będziemy dyskutować na temat praw dzieci oraz ich roli w postępowaniach prawnych, szczególnie w kontekście przeciwdziałania przemocy, zaniedbań i ochrony ich interesów – mówi Magdalena Rogalska – Kusarek, dyrektor OPS w Markach.

Podczas konferencji specjaliści z różnych dziedzin – od socjologii, przez prawo, po działania na rzecz dzieci – podzielą się doświadczeniami i przemyśleniami na temat ochrony najmłodszych w systemie prawnym.

To również okazja do rozmowy o wyzwaniach i rozwiązaniach związanych z ochroną dzieci w trudnych sytuacjach życiowych i prawnych – dodaje Magdalena Rogalska-Kusarek.

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli m.in. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, Jolanta Zmarzlik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Grzegorz Wrona – adwokat i specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie, dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o mój zasięg oraz sędzia Anna Maria Wesołowska.

👍
7
👎
0
😲
2
Więcej
13178.jpg

Zapraszamy na III Mareckie Forum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – „BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW NA DROGACH – WYZWANIA I ROZWIĄZANIA”

16 dni temu8 dni temu

Starosta Powiatu Wołomińskiego Arkadiusz Werelich, Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Prezes Mareckich Inwestycji Miejskich Sp. z o. o. Piotr Grubek mają zaszczyt zaprosić na konferencję III Mareckie Forum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, pn. „BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW NA DROGACH – WYZWANIA I ROZWIĄZANIA” 13 listopada 2024 r., godz. 10.00-14.00 w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym przy ul. Wspólnej 40.

Wydarzenie organizowane jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Wołomińskiego, Komendanta Głównego Policji, Krajowej Rady Bezpieczeństw Ruchu Drogowego

Do udziału w konferencji stacjonarnej zapraszamy przedstawicieli samorządu województwa mazowieckiego, specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przedstawicieli policji, straży pożarnej i instytucji działających na rzecz BRD, a także dyrektorów lokalnych instytucji oświatowych oraz środowiska senioralne, którym poświęcona jest tematyka tegorocznej edycji.

Program konferencji dostępny TUTAJ.

W celu wzięcia udziału w konferencji w sali widowiskowej Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, niezwłocznie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową: [email protected] lub telefonicznie 22 100 23 24 z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc.

ZAREJESTRUJ SIĘ

👍
0
👎
1
😲
2
Więcej
zaproszenie.jpg

Fotoplastykon w wieży

miesiąc temumiesiąc temu

W Dniu Nauczyciela odbędzie się montaż fotoplastykonu. Towarzyszyć temu wydarzeniu będą wyjątkowe warsztaty dla uczniów

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla dzieci z klas III-VIII. Odbędą się 14 października w godzinach 9:00-15:00, w siedzibie MOK przy ul. Fabrycznej 2. 

Warsztaty są realizowane w ramach projektu "Fotoplastykon w wieży czy uwierzysz?" dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura Interwencje. Edycja 2024." W programie:

  • mareckie historie mówione, czyli zetknięcie z historią naszego ośrodka i całych Marek,
  • wspólne malowanie muralu i zdobienie stanowisk projekcyjnych do tworzącej się sali multimedialnej w wieży ośrodka,
  • zajęcia z animacji i montażu filmowego oraz eksperymenty optyczne,
  • spotkanie z historykiem Zbigniewem Paciorkiem i jego kolekcją eksponatów (odpowiemy sobie na pytanie - dlaczego praca historyka przypomina czasem działania detektywa)
  • poczęstunek.

Opiekę nad uczestnikami będą sprawować wykwalifikowani instruktorzy MOK.

Mamy nadzieję, że aktywnie i ciekawie spędzimy razem Dzień Nauczyciela (który jest wolny od zajęć dydaktycznych w szkole)!

Zapisy przez www.mokmarki.pl oraz pod nr tel. 22 7811406. Liczba miejsc ograniczona.

👍
3
👎
0
😲
5
Więcej
13092.jpg

„Bohaterki wśród bohaterów” – wystawa plenerowa w 80. rocznicę powstania warszawskiego

2 miesiące temu2 miesiące temu

Marki, 19 września – 28 października 2024

Zapraszamy na wyjątkową wystawę plenerową, którą już wkrótce będzie można zobaczyć na dziedzińcu Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Jej wernisaż odbył się 26 lipca 2024 roku przy Skwerze Hoovera w Warszawie. Wystawa „Bohaterki wśród bohaterów” prezentuje niezwykłe historie kobiet, które walczyły o wolność podczas powstania warszawskiego. Dzięki unikalnym fotografiom i relacjom oddajemy hołd ich odwadze oraz przypominamy o ich niezastąpionym wkładzie w historię Polski.

Wystawę przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i to dzięki uprzejmości tej instytucji, będziemy mogli pokazać Państwu wystawę w Markach.

patroni medialni: dzieje.plprzystanekhistoria.pl

***

Masowy udział Polek w konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej nie był kwestią przypadku, ale konsekwencją ich aktywności na rzecz niepodległego państwa polskiego w latach wcześniejszych. W szeregach Ochotniczej Legii Kobiet walczyły one zarówno z wojskami zaborców w 1918 r., jak i z bolszewikami w 1920 r. W okresie międzywojennym kilkaset tysięcy kobiet przeszło szkolenie sanitarne i wojskowe organizowane najpierw przez Organizację Przysposobienia Kobiet ds. Obrony Kraju, a od 1939 r. przez Przysposobienie Wojskowe Kobiet. Do tej ostatniej organizacji należało przed II wojną światową ponad 47 tys. członkiń. One też w pierwszej kolejności włączyły się w prace konspiracyjne organizowane już jesienią 1939 r. przez Służbę Zwycięstwu Polski i wiele innych organizacji niepodległościowych.


W miarę rozwoju struktur wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego rola kobiet systematycznie rosła. Nie były one już jedynie grupą pomocniczą, ale w ramach Wojskowej Służby Kobiet czy też Pomocy Żołnierzowi pełnoprawnymi żołnierzami konspiracyjnej armii. Kobiety można było znaleźć we wszystkich rodzajach służb; w komórkach kancelaryjnych, finansowych, łączności kurierskiej i radiowej, w komórkach szyfrów, w redakcjach konspiracyjnych pism, w kolportażu, wywiadzie i kontrwywiadzie, w służbach sanitarnych, kwatermistrzowskich, a także na pierwszej linii walki – w patrolach bojowych, minerskich i oddziałach partyzanckich.


Trudno się zatem dziwić, iż 1 sierpnia 1944 r. do powstania warszawskiego przystąpiło około 7 tys. kobiet-żołnierzy Armii Krajowej, w całym powstaniu wzięło zaś udział ponad 12 tys. – co stanowiło około 20 proc. ogółu walczących. Za swój heroizm i poświęcenie zapłaciły one w czasie 63 dni walk straszliwą cenę. Zginęło lub zostało zamordowanych przez Niemców 700–800 sanitariuszek. Poległo ponad 300 łączniczek – w tym tych szczególnie bohaterskich, wyznaczających trasy przejść przez kanały. Na barykadach ginęły żołnierki z Kobiecych Patroli Minerskich i oddziału Kedywu Komendy Głównej AK Dywersja i Sabotaż Kobiet („Dysk”).


Kobiety, które mogą Państwo zobaczyć na niniejszej wystawie, to tylko niektóre spośród wielu bohaterek powstania…

👍
5
👎
0
😲
4
Więcej
wystawa.jpg