Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - zdrowie
Gmina Miasto Marki - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii zdrowie

Ostrzeżenie dotyczące jakości powietrza

15 dni temu

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

Informacje o ryzyku przekroczenia poziomu informowania

Zagrożenie: Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego - 50 μg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

Opis: Prognozowane na dzień 06.11.2024 r. przekroczenie dla pyłu zawieszonego PM10 obejmuje powiaty: Radom, pruszkowski, legionowski, sochaczewski, wołomiński. Ostrzeżenie dla osób szczególnie wrażliwych –wydawane jest w przypadku ryzyka wystąpienia dobowych stężeń pyłu PM10 przekraczających wartość dopuszczalną 50 μg/m3. Ostrzeżenie ma charakter informacyjny i ostrzegawczy dla ochrony wrażliwych grup ludności, do których należą: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Przewidywany czas trwania: od godz. 07:00 dnia środa, 06-11-2024 do godz. 24:00 dnia środa, 06-11-2024. Łącznie 17 godz.

Przyczyny:

  • Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń,
  • Oddziaływanie emisji związanej z intensywnym ruchem pojazdów w centrum miasta,
  • Emisja z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym.

Obszar ryzyka: Powiat pruszkowski, powiat legionowski, powiat Radom, powiat wołomiński, powiat sochaczewski.

Narażona ludność: ok. 866,6 tys. osób.


Informacje o zagrożeniu


Wrażliwe grupy ludności:

  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci
  • osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa)
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc)


Możliwe negatywne skutki dla zdrowia:

  • zwiększenie ryzyka infekcji dróg oddechowych
  • podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych
  • osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia (np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie)
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości (np. kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy)


Zalecane środki ostrożności

Dodatkowe informacje:

  • w przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem

Ogół ludności

  • ogranicz wietrzenie pomieszczeń
  • unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza (np. palenia w kominku)

Zaleca się również

  • zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi
  • prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń
  • bieżące śledzenie informacji o danych pomiarowych ze stacji (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) i informacji o prognozowanych stężeniach zanieczyszczeń (https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution)

Wrażliwe grupy ludności

  • osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (np. duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie
  • ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz
  • ogranicz przebywanie na zewnątrz
👍
13
👎
6
😲
0
Więcej
12515.jpg

Marecka Szkoła Rodzenia - II edycja w 2024 r.

4 miesiące temu3 miesiące temu

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji zajęć z zakresu edukacji okołoporodowej.

Informacje organizacyjne:

  1. Zapisujemy kobiety, mieszkanki Marek, po 24 tygodniu ciąży wraz z partnerami lub osobami towarzyszącymi.
  2. Uczestnicy mają obowiązek zapoznania się z regulaminem i wypełnienia deklaracji o zamieszkaniu w Markach.
  3. Do uczestników zostanie wysłany komplet dokumentów w tym: regulamin, formularz zaświadczenia o braku przeciwskazań do udziału w zajęciach, harmonogram zajęć.
  4. Zajęcia będą odbywały się terenie Wydziału Aktywności Lokalnej CAF3 przy ul. Fabrycznej 3 w Markach w godzinach wieczornych we czwartki.
  5. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne.
  6. Cykl obejmuje 16 godzin zegarowych, podzielonych na 8 modułów.
  7. Rozpoczęcie kursu 05.09.2024 r., zakończenie 24.10.2024 r.
  8. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację zadania jest Fundacja Zielone Pojęcie.

Zgłoszenia:

e-mail: [email protected]

tel. + 48 503 196 058

Na zajęcia obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji o Mareckiej Szkole Rodzenia TUTAJ

👍
0
👎
0
😲
0
Więcej
12909.jpg

Powszechny program szczepień przeciw HPV

6 miesięcy temu

Zapoznaj się z możliwością bezpłatnych szczepień

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Do kogo kierowany jest Program

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

Z danych z kwietnia 2024 wynika, że w programie szczepień ochronnych w 2024 realizowane są głównie drugie dawki szczepionki. Średnio 3-krotnie mniej 11-latków szczepiło się miesięcznie w pierwszym kwartale 2024 niż w 3 i 4 w 2023 (3551 vs 19592). Dynamika programu jest bardzo zmienna, tuż po starcie programu w lipcu zaszczepiło się ponad 42 tys. dzieci, podczas gdy w grudniu niecałe 16 tys. Oznacza to niepokojącą tendencję spadkową. Mimo pozornej dostępności programu, obecność przeszkód zmniejszających ich efektywność prowadzi do utraty jego potencjału i wpływa na mniejszą liczbę kobiet i mężczyzn, którzy mogą nie zachorować na raka HPV- zależnego w przyszłości.

👍
0
👎
0
😲
0
Więcej
15423.jpg

Poradnia w Markach ma dedykowany telefon

7 miesięcy temu

Kontakt telefoniczny z poradnią psychologiczno-pedagogiczną pod numerem 22 896 52 29

Od 2 kwietnia Starostwo Powiatowe w Wołominie prowadzi w naszym mieście filię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Nasi mieszkańcy sygnalizowali problemy z kontaktem. W związku z tym poradnia uruchomiła dedykowany naszej mareckiej filii numer telefonu - 22 896 52 29. Zachęcamy do korzystania z tego numeru.

Więcej informacji o poradni TUTAJ.

👍
0
👎
0
😲
0
Więcej
IMG_8006.JPG

Pomoc dla osób z niepełnosprawnościami i opiekunów

7 miesięcy temu

Piąta edycja Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością"

W obecnym roku już po raz piąty uruchamiamy dla mieszkańców usługi asystenckie adresowane do osób z niepełnosprawnościami. Wsparcie zostaje uruchomione w ramach rządowego Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024.

Na realizację usług pozyskaliśmy kwotę 832 565,82 zł, czyli o ponad 200 tys. zł więcej niż w 2023 roku. Usługi będą w całości pokrywane z dofinansowania pochodzącego z rządowego funduszu celowego - Funduszu Solidarnościowego.

W 2024 roku z usług asystenckich skorzysta minimum 25 osób z niepełnosprawnościami. Do Programu kwalifikują się osoby dorosłe i dzieci. W przypadku pierwszej kategorii osób będą to mieszkańcy ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w przypadku dzieci, a więc osób do 16. roku życia konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Pozyskane dofinansowanie pozwoli na sfinansowanie 14920 godzin usług asystenckich.

Program na terenie miasta realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Markach, a usług asystenckie będzie świadczyć Spółdzielnia Socjalna "Pożytek" z Tłuszcza, z którą dziś podpisaliśmy umowę.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt – m.in. pani skarbnik Beacie Orczyk, wiceszefowej OPS Elżbiecie Błońskiej oraz prezes spółdzielni socjalnej Ewelinie Gzowskiej. Dzięki temu już po raz kolejny wesprzemy osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.


👍
0
👎
0
😲
0
Więcej
umowa asystent.jpg

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia "Aktywny Senior"

10 miesięcy temu

Seniorzy! Mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość – od 6 lutego wracamy z zajęciami ogólnorozwojowymi organizowanymi w ramach projektu Aktywny Senior.

Wyjątkiem są zajęcia nordic walking, które rozpoczną się od marca.

Aktywność w każdym wieku jest ważna dla naszego ogólnego samopoczucia i zdrowia. Tym bardziej cieszy fakt, że mareccy seniorzy są aktywni czego dowodem jest frekwencja na warsztatach poprzednich edycji.

Aktywny Senior to cykl bezpłatnych zajęć ogólnorozwojowych. Ciekawa formuła oraz różnorodność warsztatów sprawiają, że mareccy seniorzy chętnie uczestniczą w spotkaniach. Zajęcia odbywają się w różnych lokalizacjach w naszym mieście, tak by zapewnić jak największą dostępność m.in. w CAF3, w Szkole Podstawowej nr 2, w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Wczasowej. Podobnie jak w zeszłym roku na część zajęć obowiązywać będą zapisy, które prowadzone będą przez CAF3, ul. Fabryczna 3.

W ramach projektu odbywają się zajęcia wspierające psychomotorykę seniorów takie jak:

·      trening pamięci i koncentracji,

·      warsztaty kreatywne

·      rozmówki angielskie

·      oraz aktywności fizyczne

·      nordic walking (zajęcia rozpoczną się od marca),

·      zdrowy kręgosłup

·      fitness

W każdy wtorek między 10 a 15 w CAF3 seniorzy mogą korzystać z tak zwanej kawiarenki. Oczywiście można napić się kawy czy herbaty ale wartością dodaną jest okazja do poznania osób w podobnym wieku, z podobnymi problemami i radościami.

Zajęcia są finansowane z budżetu miasta Marki. Cykl warsztatów będzie kontynuowany do czerwca. Zachęcamy do spotkań i udziału w zajęciach. Seniorze włącz się w aktywność.

👍
0
👎
0
😲
0
Więcej
421854741_826995742771473_4969033756284153783_n.jpg

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Markach

10 miesięcy temu

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu Wołomińskiego nr LXVII-623/2023 z dnia 30 listopada 2023 r. w sprawie określenia terenu działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wołomiński gmina Marki jest włączona do rejonu działania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołominie oraz zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu Wołomińskiego nr LXVII-624/2023 w sprawie utworzenia Filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołominie z siedzibą w Markach i określenia jej zakresu działania z dnia 30 listopada 2023 r. od 1 stycznia 2024 r. utworzona zostaje Filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołominie z siedzibą w Markach.

W związku z przytoczonymi powyżej uchwałami w celu zapisania dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkoli i szkół na terenie gminy Marki od 1 stycznia 2024 r. należy zgłaszać się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołominie.

Jednocześnie informujemy, że dzieci i młodzież zgłoszona do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zielonce do dnia 31.12.2023 r. będzie miała zakończony proces diagnostyczny i terapeutyczny w Poradni w Zielonce.

1 kwietnia planowane jest uruchomienie filii PPP przy ul. gen. Zajączka w Markach.


👍
0
👎
0
😲
0
Więcej
12346.jpg