Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia
Gmina Miasto Marki - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Urząd otwarty w sobotę

2 dni temu

Zamiast 16 sierpnia pracujemy 31 sierpnia

Szanowni Państwo! Informujemy, że nasz ratusz będzie czynny w sobotę, 31 sierpnia. Tego dnia będziemy pracować w godzinach 8.00-14.00. Urząd będzie natomiast zamknięty 16 sierpnia (piątek).

Więcej
Uwaga urząd czynny.jpg

Uruchomienie syren alarmowych

4 dni temuza 5 dni

1 sierpnia w całej Polsce zawyją syreny alarmowe

Informujemy, że w czwartek 1 sierpnia br. o godz. 17.00, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego planowane jest włączenie syren alarmowych. Celem jest oddanie hołdu i uczczenie pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

Syreny zostaną uruchomione przez Wydział Bezpieczeństwa i Monitoringu Miasta Marki na 1 minutę i będą emitować dźwięk ciągły.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

Tego dnia tradycyjnie już zapraszamy do wspólnego uczczenia kolejnej, 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w godzinę "W". Na miejskie obchody zapraszają Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Markach.

Uroczystości odbędą się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu Celków w Strudze.

Zatrzymajmy się i uczcijmy pamięć bohaterów.

Więcej
1 sierpnia zawyją syreny alarmowe.jpg

Wieczorne zwiedzanie MCER

5 dni temuza 11 dni

Czy chcesz zobaczyć🤔

  • panoramę Marek z dachu budynku @MCER - Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne
  • backstage sali widowiskowej oraz wejść na scenę i poczuć się jak gwiazda
  • gdzie odbywał się europejski turnieju IKF Korfball Champions League Challenger Final 2024
  • co kryje się w podbaseniu

Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałaś/eś "TAK", to zapraszamy na...

"WIECZORNE ZWIEDZANIE MCER" 07 sierpnia 2024 r.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Wydziale Promocji, Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta Marki, pok. B2 - od 29.07.2024 r.

Serdecznie zapraszamy😊

Więcej
451510906_804091835241395_6335749295358446037_n.jpg

Przerwa w dostawie wody

5 dni temu4 dni temu

Informacja Wodociągu Mareckiego

W dniu 23 lipca ( wtorek ) w godzinach od 9:00 do 14:00 dojdzie do planowanej przerwy w dostawie wody.

Brak dostępu do wody wystąpi w niżej wymienionych lokalizacjach:

ul. 11 listopada na odcinku od ul. Piotra Skargi do ul. Piłsudskiego

ul. Piłsudskiego na odcinku od ul. Piotra Skargi do ul. Kościuszki

ul. Kościuszki na odcinku od ul. Piotra Skargi do ul. Piłsudskiego

Przerwa w dostawie wody spowodowana jest zaplanowanymi na ten dzień pracami na sieci.

Za utrudnienia przepraszamy!

Więcej
12849.jpg

Przedłuż ważność Mareckiej Karty Mieszkańca

8 dni temu

1 lipca utraciły ważność karty wydane na podstawie PIT-u za rok 2022

Jeśli jeszcze nie posiadacie Mareckiej Karty Mieszkańca (MKM) lub nie przedłużyliście ważności karty przypominamy, że możecie ją wyrobić oraz przedłużyć jedynie w Centrum Aktywności Fabryczna 3, ul. Fabryczna 3. CAF3 jest czynne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20.00. W tych godzinach można (bez wcześniejszego umawiania się) wyrobić oraz przedłużyć MKM.


Aby to zrobić należy okazać:

  1. pierwszą stronę z deklaracji rocznej PIT za rok 2023 (np. PIT 37, PIT 28, PIT 36) ze wskazaniem Marek jako miejsca zamieszkania
  2. potwierdzenie złożenia w Urzędzie Skarbowym w Wołominie

Dlaczego to takie ważne?

Urząd Skarbowy 38,46% z Państwa podatku przesyła do miejsca, które wskazujecie w rocznym rozliczeniu PIT. Dzięki temu miasto może realizować swoje podstawowe zadania czy dodatkowe inwestycje.

Szczegóły znajdziecie na https://www.marki.pl/karta/

 

Jeśli prowadzisz swój biznes możesz bezpłatnie zostać partnerem programu Mareckiej Karty Mieszkańca. Wystarczy wypełnić wniosek https://www.marki.pl/karta/zostan

Dołączając do programu MKM zyskujesz promocję swojego biznesu:

  • zakładka na stronie marki.pl dedykowana partnerom programu
  • artykuły w biuletynie marki.pl
  • ulotki poświęcone wyłącznie partnerom programu Mareckiej Karty Mieszkańca

W przypadku pytań prosimy o kontakt z CAF3 - email: [email protected] lub tel. 22 129 11 83

Więcej
12890.jpg

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

11 dni temuza 5 dni

Zapraszamy do wspólnego oddania hołdu bohaterom

Wspólnie uczcijmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w godzinę "W".

 

Burmistrz Miasta Marki 

Jacek Orych

oraz

Ochotnicza Straż Pożarna w Markach

zapraszają do wspólnego uczczenia 80. rocznicy wybuchu

Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, godzina 17:00

Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu Celków w Strudze

 

O godzinie 17:00 na terenie Marek zostaną włączone syreny alarmowe, zatrzymajmy się i uczcijmy pamięć bohaterów.

Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprasza na Koncert Artura Gotza "A gdy będzie już po wojnie". Koncert odbędzie się 10 sierpnia o godz. 19.00 na Swerze Żołnierzy Wyklętych.

Koncert promuje szósty album Artura Gotza „Litania piwnic 1944”, który został przygotowany z okazji 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to poetycka opowieść o Powstaniu od wielkiej euforii na początku sierpnia, aż do przerażenia ludności cywilnej. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, a także dzień kapitulacji, czyli 2. października.

Do tej tragicznej historii nawiązują premierowe kompozycje Artura Gotza do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Wiatr”), Tadeusza Gajcego („Ponad nocą”), Józefa „Ziutka” Szczepańskiego („A gdy będzie już po wojnie”), Tadeusza Borowskiego („Ani wiersz, ani proza”) i współczesnych tekstów: Michała Zabłockiego, które opisuje zdobycie PAST-y oraz Artura Gotza ("Zbliża się godzina W."). Na płycie znajdą się również dwie kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym Gotz rozpoczął współpracę w Piwnicy pod Baranami. Jest to m.in. wyjątkowa kompilacja wierszy Czesława Miłosza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Ty, żyjący”) oraz kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, z którym Artur Gotz współpracował podczas realizacji „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w Teatrze Kamienica w Warszawie, a także oryginalna pieśń z czasów Powstania, czyli "Pałacyk Michla" Ziutka Szczepańskiego oraz utwór Grzegorza Tomczaka "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos".

W warstwie muzycznej wykorzystane zostały współczesne aranżacje, a prostota formy znakomicie uwydatnia siłę poetyckiej treści. Z tego niezwykłego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.

Pomysłodawcą, reżyserem i głównym wykonawcą jest Artur Gotz – wokalista, który nagrał sześć płyt, zagrał ponad 750 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, zafascynowany tematyką Powstania Warszawskiego.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej
15486.jpg

80. rocznica mordu na Kruczku

12 dni temuza 3 dni

30 lipca zapraszamy na obchody patriotyczne i oddanie hołdu ofiarom

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę bestialskiego mordu na mieszkańcach Marek i Zielonki. Zapraszamy Państwa do wspólnego oddania hołdu ofiarom. Uroczystość rozpocznie się o godz.12.00.  Zbrodnia na Kruczku to rzeź niewinnych ludzi, dokonana przez Niemców w odwecie za akcje podziemia. Do dziś nie udało ustalić liczby ofiar. Na liście znajduje się 48. nazwisk, niektóre źródła szacują że było ich ponad 100. Na obchody zapraszają burmistrzowie miasta Marki i Zielonka. Po uroczystości złożymy też wieńce pod pomnikiem przy ul. Głównej. W tym miejscu rozstrzelano 11 okolicznych mieszkańców.

Egzekucje wśród mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi przeprowadzili Niemcy 30 lipca 1944 r. niedaleko jeziorka Kruczek (jezioro Czarne, Czarniak). Ten masowy mord był odwetem okupanta za akcje zbrojne przeprowadzone przez Armię Krajową w Strudze i Zielonce, w wyniku których zginęło i zostało rannych kilku żołnierzy niemieckich. Pierwsza z tych akcji odbyła się w godzinach przedpołudniowych, pomiędzy 10 a 11, w rejonie Rościszewa (Pustelnik II) i Strugi. Oddział Armii Krajowej zaatakował ciężarówkę wiozącą zaopatrzenie dla żołnierzy niemieckich stacjonujących w Nieporęcie. Zginął kierowca, a kilku żołnierzy z eskorty zostało ciężko rannych. Cześć ładunku w postaci żywności i papierosów trafiła w ręce okolicznej ludności. Kilka godzin później żandarmeria niemiecka w wyniku przeszukiwań znalazła w kilku domach te artykuły i rozpoczęła masowe aresztowania, przede wszystkim mężczyzn. Z relacji naocznych świadków wiadomo, ze aresztowanych mężczyzn było ponad dwudziestu.

Drugą akcję odwetową Niemcy przeprowadzili w Zielonce tego samego dnia wczesnym popołudniem. Jeden z oddziałów Armii Krajowej przewoził ukrytą na furmance broń i amunicję. Broń tę gromadzono w punktach zbornych w związku z przygotowaniami do wybuchu Powstania Warszawskiego. W okolicach ulic Prostej i Podleśnej polska grupa natknęła się na trzyosobowy patrol żołnierzy SS. Doszło do wymiany ognia, w wyniku której zginęło dwóch Niemców, a trzeci został ranny.

Zaraz po tym wydarzeniu hitlerowcy rozpoczęli łapanki i aresztowania mieszkańców okolicznych domów. Schwytanych w obydwu akcjach mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi zapędzono w okolice jeziorka Kruczek. Prawdopodobnie tuz przed zapadnięciem zmroku rozpoczęto egzekucje. Niemcy stłoczyli aresztowanych pod pagórkiem (dziś w tym miejscu znajduje się wykonany z lastryko krzyż z napisem "miejsce egzekucji”), na okolicznych wzgórzach ustawili kilkunastu esesmanów z karabinami maszynowymi i rozpoczęli rzeź. Później dobijano rannych. Dokładnej liczby zamordowanych nie udało się ustalić. Różne źródła i relacje ustne szacują ja na 50 do 148. Udało się ustalić 48 nazwisk.

Również Zieleńca nie pominęła fala okupacyjnego terroru. Egzekucje na ludności cywilnej wykonywane były bez aktu oskarżenia i nawet pobieżnego uzasadnienia winy. 2 sierpnia 1944 żołnierze niemieccy zastrzelili tu 11 osób. Byli to według Instytutu Pamięci Narodowej: Bronisław Garwoliński, Marian Kluczyk, Konstanty Kluczyk, Jan Nowosz, Ogórek (brak imienia), Jan Stasiak, Zbigniew Szczepański, Stefan Świderski, Aleksy Wasilewski, bracia Wójcik (brak imion).

Więcej
3575.jpg

Młodzieżowa Nagroda Burmistrza Miasta Marki 2024

12 dni temu

Zgłoś młodzież do konkursu dla zaangażowanych społecznie młodych mieszkańców naszego miasta.


Termin składania zgłoszeń upływa 25 lipca 2024 r. o godzinie 16:00, decyduje data wpływu zgłoszenia do Urzędu Miasta Marki.

Wręczenie Nagrody odbędzie się 1 września 2024 roku w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym. Dokładne miejsce i godzina zostaną podane laureatom konkursu.


Film Młodzieżowa Nagroda Burmistrza Miasta Marki 2024


Więcej
12797.jpg

Wakacyjny turniej siatkówki plażowej

16 dni temu6 dni temu

Ruszyły zapisy na piątą edycję sportowo-rekreacyjnego wydarzenia

Gdy wakacyjne słońce nie odpuszcza, marzeniem jest plaża. Zatem zorganizujmy sobie plażę w Markach, a na niej rozegrajmy turniej siatkówki plażowej! – tak Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze zaprasza na zawody dla amatorów, które odbędą się w niedzielę, 21 lipca. W rozgrywkach może wziąć udział maksymalnie 16 drużyn – męskich, kobiecych lub mieszanych. Turniej zostanie rozegrany na boisku obok remizy OSP przy ul. Dużej. Będzie to piąta edycja.

Pamiętajcie, że zawody mają charakter amatorski. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa i integracja mareckiego społeczeństwa – informuje MSG.

Turniej został objęty honorowym patronatem przez burmistrza Jacka Orycha

Więcej informacji (m.in. o zapisach) w LINKU

Więcej
12870.jpg

Roboty drogowe w ulicy Braci Briggsów

17 dni temu12 dni temu

Planowane utrudnienia w ruchu - od 15 do 20 lipca

Przygotowujemy się do remontu nawierzchni ulicy Braci Briggsów - od ul. Lotników w stronę Alei Piłsudskiego. Prace będą polegały na sfrezowaniu górnej nawierzchni jezdni, regulacji urządzeń infrastruktury podziemnej oraz wykonaniu nowej warstwy ścieralnej asfaltu.

Roboty będą wykonywane od 15 do 20 lipca tego roku. W tym czasie dojdzie do utrudnień w dojeździe do posesji, sklepów oraz ośrodka medycznego. W czasie układania górnej warstwy asfaltu, w dniach 18 i 19 lipca od godz. 19.00 do 6.00) wjazd na ten odcinek ulicy Braci Briggsów nie będzie możliwy. Za utrudnienia z góry przepraszamy

Więcej
12872.jpg